64 views 3 min

0

Komentarzy

Obchody Święta Niepodległości głównie w formie wirtualnej

- Listopad 11, 2020

To już 102. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości po 123 latach zaborów. Ze względu na szczyt trwającej obecnie na świecie pandemii, uroczyste świętowanie będziemy z wykorzystaniem nowych technologii oraz z zachowaniem zasad bezpieczeństwa.

Obchody 102. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w tym roku odbędą się głównie w formie wirtualnej. Na stronie niepodlegla.gov.pl można będzie obejrzeć Wirtualny Festiwal Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu. W samo południe zaplanowana jest akcja “Niepodległa do hymnu”, w ramach której każdy będzie mógł przyłączyć się do wspólnego śpiewania “Mazurka Dąbrowskiego”.

– Zachęcamy Polaków, by współuczestniczyli w obchodach Narodowego Święta Niepodległości wirtualnie – podkreślił wiceminister kultury Jarosław Sellin. Dodał, że prezydent Andrzej Duda jest reprezentantem narodu i w jego imieniu odda hołd bohaterom sprzed 102 lat.

– Narodowe Święto Niepodległości jest symbolem ogromnego sukcesu, na który złożyły się wysiłki kolejnych pokoleń Polaków, ale również symbolem jedności, solidarności i współpracy całego społeczeństwa. To wartości szczególnie ważne dzisiaj, w tak trudnych dla naszego społeczeństwa czasach. Dlatego zdecydowaliśmy, że wydarzenia zaplanowane z okazji 11 listopada udostępnimy wszystkim Polakom poprzez środki komunikacji elektronicznej – mówi prof. Piotr Gliński.

Andrzej Duda weźmie także udział w uroczystościach przy Grobie Nieznanego Żołnierza, gdzie zostaną złożone wieńce od narodu. Przewidziane jest również wystąpienie telewizyjne prezydenta, w którym Andrzej Duda będzie mówił o 11 listopada i o sytuacji epidemicznej.

Prezydent Andrzej Duda między innymi złoży kwiaty pod pomnikami ojców niepodległości.

O godzinie 10:00 prezydent będzie uczestniczył w mszy świętej w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. Transmitować ją będzie Program 1 Polskiego Radia.

 Świętowanie odzyskania niepodległości 11 listopada Sejm przywrócił ustawą z lutego 1989 r. Dzień ten nazwano Narodowym Świętem Niepodległości i ustanowiono – jak napisano w preambule do ustawy – „dla upamiętnienia rocznicy odzyskania przez Naród Polski niepodległego bytu państwowego oraz walk pokoleń Polaków o wolność i niepodległość”.

AS

 

Zostaw komentarz