HomePolskaNowe stawki za gaz od 2022 r. Sprawdź szczegóły

Nowe stawki za gaz od 2022 r. Sprawdź szczegóły

W wyniku zatwierdzonego przez prezesa URE wzrostu stawek taryfy na gaz największego sprzedawcy PGNiG miesięczne rachunki gospodarstw domowych używających gazu do przygotowania posiłków wzrosną kwotowo o ok. 9 zł miesięcznie netto – szacuje Urząd Regulacji Energetyki.

Według wyliczeń URE dla takiego statystycznego odbiorcy płatność będzie wyższa o 41 proc. Urząd przypomina jednocześnie, że zapowiadana na I kwartał 2022 r. obniżka VAT na błękitne paliwo z 23 do 8 proc. oznacza, że rachunki za gaz będą jednak niższe od prognozowanych.

Za ciepłą wodę podgrzewaną do kąpieli rachunek wzrośnie średnio o 56 zł miesięcznie

Dla odbiorców z grupy używającej gazu m.in do podgrzewania wody płatność wrośnie o 54 proc., czyli o 56 zł netto miesięcznie.

 Ogrzewający domy gazem zapłacą średnio o 174 zł netto więcej miesięcznie

Natomiast odbiorcy zużywający większe ilości paliwa np. do ogrzewania gazem domów zapłacą o ok. 174 zł netto więcej miesięcznie, co oznacza wzrost płatności o 58 proc.

Średnio rachunki dla klientów PGNiG od nowego roku wzrosną o 54 proc.

W taryfach określone są ceny maksymalne

Jak przypomniał URE, regulowana taryfa na sprzedaż paliw gazowych określa cenę maksymalną. Sprzedawcy mogą oferować gaz odbiorcom końcowym po cenach poniżej taryfy, zależnie od m.in. bieżących cen gazu.

Trzeba pamiętać o tarczy antyinflacyjnej obniżającej VAT w I kwartale 2022 r.

Powyższe wyliczenia obejmują ceny błękitnego paliwa bez uwzględnienia obniżki VAT na gaz zapowiadanej w ramach tarczy antyinflacyjnej. Urząd podkreślił, że w ramach tzw. tarczy antyinflacyjnej ustawodawca przewidział obniżenie w I kwartale 2022 r. stawki podatku VAT na sprzedaż paliwa gazowego z 23 do 8 proc.

Obniżona stawka podatku VAT przełoży się na końcowy rachunek konsumentów – odbiorców paliw gazowych.

Źródło: PR24/PAP/URE AS

 

Loading...