HomeKoronawiurs NewsNowe obostrzenia. Premier: od 31 października do 2 listopada cmentarze zamknięte

Nowe obostrzenia. Premier: od 31 października do 2 listopada cmentarze zamknięte

W najbliższą (31.10), niedzielę (01.11) i poniedziałek (02.11) zamknięte będą cmentarze – poinformował premier Mateusz Morawiecki. – Nie chcemy doprowadzić do tego, że na cmentarzach i w komunikacji publicznej będzie się gromadzić dużo ludzi – podkreślił szef rządu.

 

– Czekaliśmy z tą decyzją, ponieważ cały czas żyliśmy tą nadzieją, że ta liczba zachorowań będzie przynajmniej chociaż trochę malała, ale ona dzisiaj jest znowu większa niż wczoraj, wczoraj była większa niż przedwczoraj i nie chcemy prowadzić do zwiększenia ryzyka na skutek tego, że na cmentarzach, w środkach komunikacji publicznej, przed cmentarzami gromadzić się będą duże grupy osób – powiedział Mateusz Morawiecki.

Szef rządu wskazał, że te działania mają doprowadzić do ograniczenia ryzyka. – Nie chcemy doprowadzać do sytuacji, żeby na skutek odwiedzin na cmentarzach rzeczywiście wiele osób poniosło śmierć – powiedział premier.

Seniorzy pozostańcie w domach

Premier zaapelował, aby seniorzy przez najbliższe dwa tygodnie zostali w domu, nie spotykali się z rodziną, młodzieżą. Wyjątkiem jest tutaj wykonywanie czynności zawodowych, zakupy (jeśli nikt nie może pomóc w ich zrobieniu), uczestnictwo w spotkaniach kultu religijnego.

Premier wskazał, że seniorzy powinni jak najrzadziej wychodzić po zakupy i korzystać z pomocy w wymiarze codziennych spraw. – Solidarnościowy Korpus Wsparcia seniorów ma służyć tym, którzy się zgłoszą – podkreślił.

Zdalna praca

Premier apeluje do przedsiębiorców o wysłanie pracowników na pracę zdalną. Wszyscy pracownicy administracji publicznej, którzy nie muszą wykonywać pracy stacjonarnie – mają obowiązek wykonywać pracę zdalnie (przez najbliższe dwa tygodnie z możliwością przedłużenia).

Coraz bliżej szczepionki

 

Według szefa rządu, prawdopodobne jest pojawienie się szczepionki na COVID-19 już na początku przyszłego roku.

 

– Wczoraj odbyłem posiedzenie w formie wideokonferencji Rady Europejskiej z premierami, prezydentami wszystkich państw Unii Europejskiej. Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zaprezentowała plan szczepień i bardzo prawdopodobne jest pojawienie się szczepionki na COVID-19 już w styczniu dla tych, którzy najbardziej jej potrzebują – dla ludzi starszych i dla służb medycznych – przekazał premier podczas konferencji prasowej.

 

 

Źródło: pap/iar

 AS

Loading...