82 views 3 min

0

Komentarzy

“Nauka hybrydowa lub zdalna”. MEN o powrocie do szkół w miejscach, gdzie jest więcej zakażeń

- Sierpień 31, 2020

‘- W powiatach, gdzie przed rozpoczęciem roku szkolnego jest trudna sytuacja epidemiologiczna, powiatowy inspektor sanitarny powinien wydać pozytywną opinię bądź dla nauczania hybrydowego, bądź zdalnego – powiedział szef MEN Dariusz Piontkowski.

W przytłaczającej większości uczniowie wrócą do tradycyjnych, stacjonarnych zajęć. Natomiast tam, gdzie jest trudniejsza sytuacja epidemiologiczna, gdzie jest więcej zachorowań, decyzja będzie należała do powiatowego inspektora sanitarnego – przekazał Piontkowski.

Szef MEN zapytany, czy zgodę będzie wyrażał burmistrz czy sanepid, poinformował, że dyrektor szkoły będzie wnosił o zmianę systemu nauczania i musi mieć zgodę organu prowadzącego oraz pozytywną opinię powiatowego inspektora sanitarnego. W strefach w czerwonych inspektor sanitarny powinien szczególnie przyjrzeć się sytuacji i będzie na bieżąco decydował o trybie nauczania szkół wraz ze zmieniającą się sytuacją epidemiologiczną.

Chore dziecko nie może iść do szkoły. To warunek podstawowy. – Bardzo bym liczył na inwencję nauczycieli i odpowiedzialność rodziców, którzy nie będą puszczali chorych dzieci do szkoły. To jest warunek podstawowy. Chore dziecko nie powinno być przysyłane do szkoły. Jeśli jest katar, drapanie w gardle, kichanie, jeżeli rodzice widzą, że dziecko jest osowiałe, ma nawet nieznacznie podwyższoną temperaturę, należy w takiej sytuacji rezygnować od razu, bezwzględnie z pójścia dziecka do szkoły fizycznie – zaznaczył dr Michał Sutkowski, specjalista medycyny rodzinnej z Uczelni Łazarskiego.
W odpowiedzi na pojawiające się informacje o wymaganiu przed dyrektorów składania przez nauczycieli oświadczeń o stanie zdrowia ich i członków ich rodzin – „Nie ma też podstaw prawnych do składania przez pracowników jednostek systemu oświaty oświadczeń o stanie ich zdrowia” – informuje MEN.

Jak wynika z sondażu Pollster dla “Super Expressu” – niemal połowa rodziców chce, by dzieci wróciły do szkół. Najbardziej skłaniają się ku temu rodzice uczniów klas 1-3 (52 proc.). Według 48 proc. ankietowanych, od 1 września dzieci powinny normalnie wrócić do szkół. 27 proc. respondentów uznało, że zajęcia powinny być naprzemienne – raz zdalnie, raz w szkole. 19 proc. stwierdziło, że dzieci powinny zostać w domu i uczyć się zdalnie. 6 proc. nie miało zdania w tej sprawie.

Źródło: iar/pap
Foto:Alexas_Fotos z Pixabay

Zostaw komentarz