68 views 3 min

0

Komentarzy

Narodowe Czytanie “Balladyny”. Wydarzenie pod patronatem pary prezydenckiej

- Wrzesień 7, 2020

W ponad 3000 miejsc na całym świecie czytano 5 września dramat Juliusza Słowackiego „Balladynę”. 9. edycję akcji zainaugurowała w Ogrodzie Saskim w Warszawie Para Prezydencka. Andrzej Duda ogłosił też przyszłoroczną lekturę Narodowego Czytania. Będzie to „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej. W 9. odsłonie Narodowego Czytania udział weźmie ponad 60 aktorów m.in. Ewa Dałkowska, Halina Łabonarska, Teresa Lipowska, Andrzej Mastalerz, Rafał Zawierucha i Krzysztof Kwiatkowski.

Prezydent podkreślił, że „Balladyna” jest głęboko zakorzeniona w naszej polskiej historii i mentalności. Wskazał, że jest w niej wiele treści uniwersalnych, które budują postawy i uczą, bo Słowacki potrafił wytykać Polakom ich przywary, wspominając wszystko to, co kiedyś doprowadziło do upadku Rzeczypospolitej.

– To było rzeczywiście wielkie marzenie Słowackiego i chociaż nie ma o tym wprost mowy w “Balladynie”, to jednak jest w niej również wiele treści uniwersalnych, które budują postawy, które uczą, które pokazują”, bo Słowacki “nie tylko marzył i pokazywał to, co chciałby, żeby było piękne, ale także potrafił wytykać Polakom ich przywary, uczyć, aby tak nie działać, wspominając wszystko to, co kiedyś do upadku Rzeczypospolitej doprowadziło – mówił Andrzej Duda.

Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda dodała, że utwór Słowackiego należy do najsłynniejszych i najwybitniejszych dzieł polskiego romantyzmu. – I choć z pewnością nawiązuje do utworów Williama Szekspira takich, jak „Makbet”, „Sen nocy letniej” czy „Król Lear”, to jest zupełnie oryginalna i to głównie za sprawą żywej akcji, interesujących bohaterów, jak tytułowa Balladyna i jej siostra Alina, Goplana, Kirkor czy Skierka, ale też polskiej, słowiańskiej scenerii – zwróciła uwagę Kornhauser-Duda.

Prezydent Andrzej Duda skierował specjalne przesłanie, w którym zachęca do udziału w akcji. “Wierzę, że w tym szczególnym dla nas wszystkich czasie, kiedy razem pokonujemy epidemię, wspólna lektura klasyki polskiej literatury jeszcze silniej nas zjednoczy, przynosząc wiele czytelniczej satysfakcji i ponownie łącząc w przekonaniu o doniosłości dzieł naszych największych pisarzy” – napisał na Twetterze prezydent.

Rok później w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji czytano kolejno: “Trylogię” Henryka Sienkiewicza, “Lalkę” Bolesława Prusa, “Quo vadis” Henryka Sienkiewicza, “Wesele” Stanisława Wyspiańskiego, “Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego i – w ubiegłym roku – polskie nowele.

Źródło: iar/pap

Zostaw komentarz