62 views 2 min

0

Komentarzy

MSZ sfinansuje akcję ratunkową na Nanga Parbat

- Styczeń 26, 2018

Na wysokości ok. 7400 m, pod kopułą szczytową, utknęli Tomasz Mackiewicz i Elisabeth Revol

Gotowa do pomocy jest grupa polskich alpinistów uczestnicząca w wyprawie na K2. Niezbędne jest jednak użycie śmigłowca.

Ambasada RP w Pakistanie poinformowała, że akcja ratunkowa została uruchomiona. Jej koszty pokrywa MSZ – zaznaczyła placówka. Ambasada zaapelowała jednocześnie, aby w trakcie trwania operacji nie dzwonić na jej telefon alarmowy.

Konieczny lot śmigłowcem

Gotowość do pomocy w akcji ratunkowej wyrazili polscy alpiniści uczestniczący w wyprawie na K2. Janusz Majer powiedział, że himalaistów z bazy pod K2 do bazy pod Nanga Parbat musiałby zabrać helikopter. Jak dodał, “brana jest pod uwagę maszyna armii pakistańskiej, bowiem są problemy z użyciem helikoptera komercyjnego, ponoć Revol nie ma odpowiedniego ubezpieczenia”.

Mackiewicz po raz siódmy podjął próbę zdobycia zimą Nanga Parbat, a Revol po raz czwarty. Obecnie wyruszyli we dwójkę, nie mając żadnego wsparcia.

Potężny, niezwykle skomplikowany masyw Nanga Parbat postrzegany jest jako olbrzymia, biegnąca łukiem grań, o długości prawie 26 km. W linii prostej oddalony jest od K2 o 200 km. “Naga Góra” była przedostatnim (obok K2) z niezdobytych zimą ośmiotysięczników. Pierwszego o tej porze roku wejścia na Nangę Parbat dokonali 26 lutego 2016 roku Włoch Simone Moro, Pakistańczyk Muhammad Ali oraz Hiszpan Alex Txikon.

IAR/PAP/dad
Foto: Nanga Parbat
By Atif Gulzar (http://www.sxc.hu/photo/341372) [Copyrighted free use], via Wikimedia Commons

Zostaw komentarz