HomePolskaMorawiecki: Polacy są bezpieczni, jesteśmy gotowi koronawirusa

Morawiecki: Polacy są bezpieczni, jesteśmy gotowi koronawirusa

“Polacy są bezpieczni” – polskie państwo i służba zdrowia są w pełni przygotowane na ewentualne nadejście koronawirusa, który do tej pory nie dotarł do Polski – zapewnili 2 lutego na specjalnej konferencji w sprawie koronawirusa – premier Mateusz Morawiecki, – Minister zdrowia Łukasz Szumowski oraz szef MON Mariusz Błaszczak. 30 Polaków ewakuowano z Wuhanu – przejślą oni w Polsce badania na obecność koronawirusa.

– Wielu Polaków zadaje sobie pytanie, czy są w obliczu tej epidemii, która w Chinach panuje, bezpieczni. Chcemy podkreślić, że to bezpieczeństwo jest; w Polsce jesteśmy bezpieczni – podkreślił premier Mateusz Morawiecki.

– Polskie władze chcą zminimalizować możliwości pojawienia się bądź rozprzestrzeniania się koronawirusa w Polsce. Dlatego Polacy, którzy mieli kontakt z obywatelami Chin, są pod stałą obserwacją. Jest takich osób w Polsce ok. 500 – wskazał szef rządu.

2 lutego w nocy we Wrocławiu wylądowały wojskowe maszyny. 30 turystów ewakuowano z Wuhanu, zostali od razu przetransportowani do szpitala, gdzie przejdą badania na obecność koronawirusa.

– Można powiedzieć, że państwo polskie osiągnęło stan gotowości. Przez kilkanaście lat pokazaliśmy, co musimy zrobić i jak na takie sytuacje reagować – mówił minister zdrowia, Łukasz Szumowski zapewniał, że w gotowości mamy “ratownictwo medyczne, służby sanitarne i oddziały zakaźne”. – Jesteśmy gotowi na nadejście tego wirusa, bo jestem przekonany, że on do nas dotrze. Ale chcę zapewnić, że Polska jest na to gotowa – oświadczył minister zdrowia.

– Wszystkie służby i ministerstwa, które mogą tu dopomóc są zaangażowane. Wobec paniki światowej wszyscy Polacy mogą liczyć na wsparcie i jesteśmy bezpieczni —powiedział premier.

– Wojsko Polskie musi być gotowe do niesienia pomocy w sytuacji zagrożenia. Dzisiejszy dzień jest testem dla naszych żołnierzy – mówił na konferencji minister obrony narodowej. Mariusz Błaszczak zapewnił, że we szpital we Wrocławiu jest gotowy na przyjęcie 30 ewakuowanych z Chin Polaków. – Lot z Marsylii potrwa do 4 godzin, na pokładzie zapewniono bezpieczeństwo wszystkim osobom – mówi Błaszczak.

Pacjenci są w pełni zabezpieczeni, będą mieli wykonane badania, które potwierdzą bądź wykluczą obecność wirusa. To bardzo sprawne i bardzo szybkie osiągnięcie tego stanu gotowości — zapewnił szef MSZ.

Epidemia nowego koronawirusa wybuchła w grudniu ub. roku w mieście Wuhan w środkowych Chinach. Wirus wywołuje zapalenie płuc, które może być śmiertelne. Wirus przedostał się do wszystkich prowincji i regionów ChRL, a także do ok. 25 krajów świata, w tym do USA, Niemiec, Francji i Finlandii.

żródło: iar/pap

Loading...