HomeKoronawiurs NewsMinisterstwo Zdrowia: kiedy w Polsce będzie dostępna szczepionka na COVID-19

Ministerstwo Zdrowia: kiedy w Polsce będzie dostępna szczepionka na COVID-19

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraskapoinformował, że szczepionka na koronawirusa będzie dostępna w Polsce na przełomie roku. Zapewnił, że w pierwszym rzędzie zostanie ona podana seniorom, pracownikom służby zdrowia i służb mundurowych.

 – Mamy zapewnienia firmy (farmaceutycznej), że szczepionka będzie pod koniec grudnia (…) i myślę, że przełom roku jest takim realnym terminem, kiedy ta szczepionka będzie dostępna w Polsce – powiedział wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

 – Mam nadzieję, że przełom roku będzie przełomowym w walce z koronawirusem w Polsce – dodał wiceminister zdrowia.

Kraska zapowiedział, że resort zdrowia chce “wyszczepić całą populację osób dorosłych. – W pierwszej kolejności skierowana ma być do seniorów, służby zdrowia, służ mundurowych, czyli do tych wszystkich grup społecznych, które są najbardziej narażone na zakażenie koronawirusem – oznajmił.

 Amerykański koncern farmaceutyczny Pfizer poinformował w ubiegły poniedziałek, że szczepionka na COVID-19, tworzona przez niego we współpracy z niemiecką firmą biotechnologiczną BioNTech SE, ma ponad 90 proc. skuteczności. 11 listopada  Komisja Europejska zatwierdziła umowę z obiema firmami na zakup 300 mln dawek.

13 listopada premier Mateusz Morawiecki rozmawiał z przedstawicielami firmy Pfizer na temat współpracy w przygotowania zakupu i dystrybucji szczepionek na COVID-19.

Źródło: papp/iar

AS

Loading...