HomeReportażZwiastunyMinisterstwo Cyfryzacji uruchomiło aplikację ProteGO Safe, która ma pomóc w walce z pandemią

Ministerstwo Cyfryzacji uruchomiło aplikację ProteGO Safe, która ma pomóc w walce z pandemią

Odmrażanie gospodarki wiąże się z obawą o nową falą zakażeń koronawirusem. ProteGO Safe to aplikacja stworzona pod nadzorem resortu cyfryzacji, która ma ułatwić życie w przypadku, gdyby doszło do nieświadomego kontaktu z zarażonym.

Aplikacja ProteGO Safe ma pomóc w wychodzeniu z najostrzejszych obostrzeń związanych z pandemią. Najnowsza wersja aplikacji wykorzystuje narzędzia programistyczne udostępnione przez firmy Apple i Google. Mają one umożliwić śledzenie użytkowników bez naruszania ich prywatności.

W aplikacji użytkownik dokonuje testu oceny ryzyka zakażenia koronawirusem, a także może prowadzić “Dziennik Zdrowia”, który ma pomóc w zauważeniu niepokojących objawów. Ponadto, ProteGO Safe może poprzez Bluetooth komunikować się z urządzeniami innych użytkowników. “W momencie, kiedy któryś z użytkowników, z którego telefonem spotkał się Twój telefon, zachoruje – dostaniesz odpowiednią informację” – podaje Ministerswo Cyfryzacji.

Działanie aplikacji ProteGO Safe: po pobraniu jej na telefon należy się zalogować  nickiem oraz nadać jej uprawnienia. Od tego czasu aplikacja zapisuje, gdzie i kiedy właściciel spotkał się z innymi osobami (o ile mają one zainstalowaną aplikację). Zapisywanie tych danych odbywa się w nowej wersji lokalnie – na telefonie użytkownika. Jeśli u kogoś zostanie wykryty koronawirus, to taka osoba otrzyma od Sanepidu jednorazowy kod PIN, który będzie mogła wprowadzić do aplikacji ProteGO Safe. Po jego wpisaniu, aplikacja wyśle informacje do innych osób.

–  Aplikacja ProteGO Safe jest już dostępna w (…) wersji docelowej w sklepie Google Play, czyli można ją ściągać na smartfony z systemem operacyjnym Android.  – Powodzenie aplikacji zależy od tego, ile osób ją zainstaluje –- Im więcej, tym skuteczniej będzie można śledzić rozprzestrzenianie się koronawirusa – powiedział szef resortu cyfryzacji Marek Zagórski.

– Zachęcam, aby wszyscy zainstalowali aplikację ProteGO Safe – mówi minister zdrowia Łukasz Szumowski.

– Ani rząd, ani administratorzy nie będą mieli dostępu do informacji zbieranych przez aplikację. – Wszystkie informacje są przechowywane na urządzeniu. Jedynie w momencie ryzyka zakażenia na aplikację przyjdzie odpowiednie powiadomienie  – informuje minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Wytyczne co do tworzenia takich aplikacji wydała m.in. Komisja Europejska, aplikacje powinny być instalowane dobrowolnie, a gdy przestaną być niezbędne, powinny być dezaktywowane.

 

Źródło: pap/iar/ministerstwo cyfryzacji

 

Loading...