HomeBiznesMateusz Morawiecki

Mateusz Morawiecki

Liczba udzielonych kredytów dla mikroprzedsiębiorstw we wrześniu spadła o ponad jedną czwartą (-26,3 procent) w porównaniu do analogicznego okresu rok wcześniej – podało Biuro Informacji Kredytowej. Spadła także wartość udzielonych kredytów dla tych firm o 17,8 procent. 

W trzech pierwszych kwartałach 2020 roku banki udzieliły łącznie 98,2 tys. kredytów mikroprzedsiębiorcom (-32,1 proc. rok do roku) na łączną kwotę 12,712 miliardów złotych (-28,9 proc. rok do roku).

Główny analityk BIK profesor Waldemar Rogowski wyjaśnił, że wyraźny spadek akcji kredytowej banków był widoczny także w trzech pierwszych kwartałach bieżącego roku. To efekt zarówno spadku popytu na kredyty ze strony mikrofirm, jak i ostrożnego podejścia banków.

– W letnim okresie odmrażania gospodarki duża część branż nie wróciła do normalności – ani w układzie V, ani U. Dodatkowo w obliczu niepewności banki zaostrzyły kryteria przyznawania kredytów i tym samym ograniczyły ich dostępność – powiedział główny analityk BIK.

Nic też nie wskazuje, aby sytuacja się poprawiła w kolejnych miesiącach. – Obecny “soft lockdown”, który może już wkrótce przekształcić się w “hard lockdown”, negatywnie wpłynie zarówno na popytową, jak i podażową stronę rynku kredytów dla mikroprzedsiębiorstw. Musimy więc oczekiwać dużego spadku akcji kredytowej na poziomie porównywalnym, a nawet wyższym od tego, z którym mieliśmy do czynienia w marcu i kwietniu, czyli miesiącach pierwszego twardego zamknięcia gospodarki – uważa główny analityk BIK.

Źródło: pap/iar

AS

Loading...