HomePolskaLuzowanie obostrzeń. Sklepy w galeriach handlowych otwarte od 1 lutego

Luzowanie obostrzeń. Sklepy w galeriach handlowych otwarte od 1 lutego

Trzy ważne zmiany w obostrzeniach. Dotychczasowe restrykcje przedłużono do 14 lutego, z wyjątkiem galerii handlowych, galerii sztuki i muzeów, które zostaną otwarte od 1 lutego. Zniesione zostaną także “godziny dla seniorów”.

– Sytuacja epidemiczna w Polsce i Europie była podstawą do naszego podejmowania decyzji, co do kształtu obostrzeń w najbliższym czasie. Mamy stopniowy spadek zakażeń w Polsce. Impuls świąteczny przyczynił się do spowolnienia tempa spadku – tłumaczył Adam Niedzielski.

Co zmienia się od 1 lutego

– otwarcie sklepów w galeriach handlowych z zachowaniem reżimu sanitarnego,
– otwarcie galerii sztuki i muzeów z zachowaniem reżimu sanitarnego,
– nie będą obowiązywały tzw. godziny dla seniorów, od 1 lutego między godz. 10 a 12 zakupy będą mogły robić także osoby poniżej 60. roku życia.

Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział, że w najbliższej zmianie rozporządzenia epidemicznego wprowadzona zostanie możliwość zwolnienia z kwarantanny osoby przyjeżdżającej do Polski, jeśli będzie miała negatywny wynik testu wykonanego na 48 godzin przed przyjazdem.

“Powoli otwieramy gospodarkę”

Jak mówił Mateusz Morawiecki, rząd “powoli otwiera gospodarkę”. – Mam nadzieję, że w kolejnych tygodniach sytuacja epidemiczna pozwoli na to, że będziemy mogli podejmować kolejne decyzje w tej kwestii – poinformował.

Premier poprosił przedsiębiorców o cierpliwość, zaznaczył, że w porozumieniu z ekspertami prowadzone są prace, które mają przynieść optymalne rozwiązania “z jednej strony dla gospodarki, z drugiej – dla ochrony zdrowia i życia”.

źródło: pap/iar/mz AS

Loading...