HomeBiznesKredyty mieszkaniowe: wraz ze wzrostem cen mieszkań, rośnie wartość kredytów na ich zakup

Kredyty mieszkaniowe: wraz ze wzrostem cen mieszkań, rośnie wartość kredytów na ich zakup

W listopadzie br., w porównaniu z listopadem ub.r., na rynku kredytów mieszkaniowych odnotowano dodatnie dynamiki wartości i liczby udzielonych kredytów – podało Biuro Informacji Kredytowej. Powodem jest wzrost cen mieszkań i nieruchomości.

 Średnia wartość udzielanego kredytu mieszkaniowego w listopadzie była wyższa o 13,9 proc. od średniej z listopada ub.r. Według danych BIK, podsumowującego dane o sprzedaży kredytów w Polsce, w listopadzie br. w porównaniu z listopadem 2020 r., na rynku kredytów mieszkaniowych odnotowano nadal dodatnie dynamiki zarówno wartości (+31,3 proc.), jak i liczby udzielonych kredytów (+15,2 proc.).

Najwięcej kredytów – opiewa na kwoty powyżej 350 tysięcy złotych

“W okresie styczeń – listopad 2021 r. już ponad połowa (57,1 proc.) wartości udzielonych kredytów to kredyty z przedziału kwotowego powyżej 350 tys. zł. Same kredyty powyżej 500 tys. zł stanowią 27,9 proc. łącznej akcji kredytowej i udział ten co miesiąc rośnie” – przekazało BIK w środowej informacji prasowej.

 Jak zauważa BIK, najwyższe dodatnie dynamiki sprzedaży kredytów mieszkaniowych w okresie styczeń – listopad 2021 r. – zarówno w ujęciu liczbowym, jak i wartościowym – dotyczyły kredytów z dwóch przedziałów: od 350 do 500 tys. zł i powyżej 500 tys. zł, odpowiednio w ujęciu liczbowym (+46,4 proc.) i (+88,8 proc.) oraz wartościowym (+47,4 proc.) i (+93,8 proc.).

Pożyczki mieszkaniowe poniżej 150 tys. zł stanowią tylko kilka procent

W przypadku kredytów niskokwotowych w przedziale do 150 tys. zł dynamiki były na poziomie 3,5 proc. (liczbowo) oraz 4,8 proc. (wartościowo). W ocenie BIK, wyniki listopadowej akcji kredytowej w zakresie kredytów mieszkaniowych są odzwierciedleniem popytu z września oraz października 2021 r.

 W listopadzie kredytów mieszkaniowych więcej niż rok czy dwa lata temu

 “Dla kredytów mieszkaniowych listopad 2021 r. był dobry w porównaniu zarówno do listopada 2020 r. (+31 proc.), jak i listopada 2019 r. (+41 proc.). Na tym optymistycznym obrazie mamy jednak kilka rys. Po pierwsze, po ośmiu z rzędu miesiącach o wartości miesięcznej akcji kredytowej powyżej 7,5 mld zł, listopadowa akcja kredytowa jest niższa i wynosi 7,19 mld zł. Po drugie, w ujęciu liczbowym m/m o 15,4 proc. spadła liczba udzielonych kredytów mieszkaniowych” – zauważa cytowany w informacji prasowej główny analityk Biura Informacji Kredytowej Waldemar Rogowski.

Kwoty powyżej 500 tysięcy złotych

Z danych BIK wynika, że listopad br. to kolejny miesiąc, w którym kontynuowana jest hossa w wysokokwotowych kredytach mieszkaniowych. “Widać to w średniej wartości udzielanego kredytu, która w listopadzie 2021 r. osiągnęła kolejną rekordową wartość tj. 340,7 tys. zł i była wyższa o 13,9 proc. od średniej z listopada 2020 r.” – wskazało BIK.

Większe kredyty, bo drożeją mieszkania

W ocenie Rogowskiego, kolejny, rekordowy wzrost średniej kwoty kredytu mieszkaniowego to bezpośredni efekt dalszego wzrostu cen nieruchomości. – W mojej opinii kolejne miesiące będą bardzo ciekawe na rynku kredytów mieszkaniowych, bowiem na wartość akcji kredytowej będą oddziaływać dwa przeciwstawne zjawiska – zauważa główny analityk BIK. Jak tłumaczy, z jednej strony wysoce prawdopodobna jest kontynuacja trendu wzrostowego cen nieruchomości.

– Przy rosnącej inflacji i braku alternatyw inwestycyjnych przy akceptowalnym poziomie ryzyka coraz więcej osób może chcieć zainwestować posiadane oszczędności na rynku nieruchomości – wyjaśnił. Zaznaczył, że wyższe ceny nieruchomości w konsekwencji będą skutkowały koniecznością zaciągania kredytów na jeszcze wyższe kwoty.

Może być kłopot – podwyżki stóp procentowych i zdolność kredytowa

– To może jednak być utrudnione z uwagi na dwa czynniki negatywnie wpływające na zdolność kredytową. Pierwszym z nich są wyższe, po październikowej, listopadowej oraz grudniowej podwyżce stopy procentowe – wyższe niż przed pandemią. Drugim zaś ograniczenie zgodnie z Rekomendacją KNF okresu kredytowania do 25 lat na potrzeby szacowania zdolności kredytowej. W konsekwencji może to oznaczać brak zdolności kredytowej na tak wysokie kwoty dla części kredytobiorców – tłumaczy Rogowski.

 W listopadzie największy przyrost liczby kredytów gotówkowych

BIK przekazało, że w listopadzie 2021 r., w porównaniu do listopada 2020 r., w ujęciu liczbowym banki i SKOK-i udzieliły więcej trzech rodzajów produktów kredytowych: o +32,4 proc. więcej kredytów gotówkowych, o +15,2 więcej kredytów mieszkaniowych oraz o +10,4 proc. więcej kredytów ratalnych. Spadek o (-19,2 proc.) odnotowały natomiast limity na kartach kredytowych.

 “W ujęciu wartościowym banki i SKOK-i przyznały wyższą wartość we wszystkich czterech produktach kredytowych: (+39,8 proc.) kredytów gotówkowych, (+31,3 proc.) kredytów mieszkaniowych, (+23,8 proc.) kredytów ratalnych oraz (+3,1 proc.) limitów kartowych” – podano.

Z kolei w okresie jedenastu miesięcy 2021 r. banki i SKOK-i udzieliły łącznie 3 423,9 tys. kredytów ratalnych (+4,1 proc.) na kwotę 15,98 mld zł (+19,8 proc.) oraz 2 904,6 tys. kredytów gotówkowych (+19,8 proc.) na kwotę 61,69 mld zł (+29,8 proc.). Kredytów mieszkaniowych zaciągnięto 251,1 tys. (+26,4 proc.) na kwotę 81,33 mld zł (+41,0 proc.). Grupa BIK gromadzi i udostępnia informacje o tym, jak uczestnicy rynku – osoby fizyczne oraz podmioty gospodarcze – realizują swoje zobowiązania kredytowe i finansowe.

Źródło: /PAP, Biuro Informacji Kredytowej AS

 

 

Loading...