HomePolskaKonwencja inaugurująca kampanię prezydencką Kosiniaka-Kamysza

Konwencja inaugurująca kampanię prezydencką Kosiniaka-Kamysza

W Jasionce koło Rzeszowa 29 lutego odbyła się konwencja wyborcza kandydata PSL na prezydenta Władysława Kosiniaka-Kamysza, inaugurująca jego kampanię prezydencką. – Będę składał projekty ustaw, będę prezydentem aktywnym, który będzie dbał o wszystkich obywateli, niezależnie od ich wieku, miejsca pochodzenia, statusu materialnego, światopoglądu. To jest wpisane w tę funkcję – oświadczył Władysław Kosiniak-Kamysz.

– Właśnie dziś powracamy do naszych korzeni, ze szczególnego powodu. Tym szczególnym powodem jest osoba, która ma szansę zapisać się na kartach polskiej historii, 10 maja ma szansę zmienić bieg tej historii. I nie ukrywam, że bardzo na to liczę, ale nie tylko ja, wszyscy tu obecni i wielu zwolenników naszego Władysława w całym kraju liczy na to, że najbliższe wybory prezydenckie wygra Władysław Kosiniak-Kamysz – zaznaczył Kalinowski.

Jak zapowiedział Kosiniak-Kamysz, będzie on prezydentem aktywnym także dlatego, że nie ma nad sobą żadnego prezesa, ani przewodniczącego. “Ja z siebie Adriana zrobić nie pozwolę” – oświadczył.

Lider PSL zobowiązał się, że jako prezydent przedstawi i wprowadzi ustawę o emeryturze bez podatku. Skomentował też wprowadzony przez rząd program 13. emerytury. Jego zdaniem jest to “dodatek emerytalny” przyznawany w zależności od widzi-mi-się rządzących, a nie rozwiązanie systemowe. – Chciałbym podziękować, bo każdy grosz się liczy i emeryci ucieszą się z każdej złotówki w ich portfelu, bo bardzo tego potrzebują. Ale komu powinni podziękować? Sobie samym. Ja chciałbym podziękować emerytom, że sobie sfinansowali 13. emeryturę i sfinansują 14., bo to z waszych podatków pochodzi ta emerytura” – podkreślił.

Kosiniak-Kamysz zwracał uwagę, że seniorzy potrzebują także wsparcia innego rodzaju. Jak mówił, wiele starszych i niesamodzielnych osób mieszka w blokach bez wind, często stając się tzw. więźniami czwartego piętra. “Oni z Centralnego Portu Komunikacyjnego na pewno nie skorzystają, bo nie mogą skorzystać z komunikacji miejskiej, nie mogą wyjść ze swojego bloku, nie mogą pójść na zakupy i nie mogą pójść na spacer – podkreślił polityk.

– Panie premierze, szanowny rządzie. Najpierw wybudujmy chodniki, ścieżki rowerowe, oświetlone przejścia, najpierw wybudujmy tym mieszkańcom windę, żeby mogli wyjść z domu. Załatwmy sprawy pilne, a później popadniemy w megalomanię – apelował.

Zdaniem Kosiniaka-Kamysza dziś w Polsce nie ma ważniejszej sprawy niż zdrowie Polaków. W jego ocenie potrzebne jest radykalne “uzdrowienie” służby zdrowia. – Jako prezydent przeprowadzę Polskę przez reformę ochrony zdrowia. Doprowadzę do prawdziwej zmiany w ochronie zdrowia. Doprowadzę do tego, że system będzie dla pacjenta, a nie pacjent dla systemu – oświadczył Kosiniak-Kamysz.

– Ja chciałbym z tego miejsca zadeklarować, że będę współpracować jako roztropny polityk opozycji z rządzącymi, po to, żeby zatrzymać epidemię koronawirusa – zadeklarował Kosiniak-Kamysz.

Jako jeden z punktów programu lider PSL wymienił program mieszkaniowy “Własny kąt”, który zakłada 50 tys. zł wsparcia do kredytu. “Młodzi będą mogli na mnie liczyć” – zapewniał.

Mówiąc o swoich kolejnych propozycjach szef PSL powiedział, że chce, aby powstał Prezydencki Fundusz Stypendialny, który ma zachęcać młodych do studiowania na kierunkach, w których brakuje specjalistów.

Szef PSL poruszył również kwestię wiary. – W sprawach wiary będę słuchał każdego wikarego. W sprawach polityki nie będę słuchał żadnego biskupa. – Ostatnio moja konkurentka z Platformy Obywatelskiej skupiła się na tym, czy trzeba wyprowadzać religię ze szkoły czy nie. Nie o tym będę mówił. To jest jej prawo. Też konkurujemy. Ale ja uważam, że jak już jesteśmy przy kościele, przy sprawach wartości, przy religii, to dużo ważniejsze niż wyprowadzenie religii ze szkoły jest wyprowadzenie polityki z Kościoła – oświadczył kandydat PSL.

Zaznaczył też, że patriotyzm to miłość do ojczyzny. – To jest miłość do naszej ukochanej ojczyzny, do Polski, ale miłość wyraża się nie tylko przez wspaniałe rzeczy jak wywieszenie flagi, odśpiewanie hymnu, święta narodowe. Miłość do ojczyzny to codzienna praca, miłość do ojczyzny to stawianie na taki rozwój Polski, który gwarantuje bezpieczeństwo. Dzisiaj miejsce Polski i bezpieczeństwo Polski i jej rozwój, czyli wypełnienie patriotyzmu, to jest silna obecność w Unii Europejskiej – powiedział Kosiniak-Kamysz.

Prezes PSL ocenił, że IV Rzeczpospolita poniosła głęboką klęskę w sprawach niezawisłości praworządności. – Wszystkich będę traktował równo. Jak będą przynosić dobre ustawy – nawet ci, co dzisiaj mają rząd – to będę je podpisywał. Jak będą przynosić głupie – tak jak ustawa kagańcowa, czy te dwa mld zł na telewizję rządową – to ich nie podpiszę. To samo dotyczy każdego środowiska politycznego, łącznie z moim środowiskiem – podkreślił.

Żona lidera PSL,Paulina Kosiniak-Kamysz na konwencji w Jasionce oświadczyła, że nie będzie “milczącą” pierwszą damą, która nie ma swojego zdania”. – Będę krzyczeć, będę przypominać o nas – o kobietach, o słabszych, niepełnosprawnych, o wartościach, które są dla nas najważniejsze. Wspólnie z ekspertami stworzyć należy narodowy program zdrowia – przywracający zdrowy uśmiech każdemu dziecku w Polsce – oświadczyła.

Zapowiedziała powołanie przy pierwszej damie “społecznej agendy antysmogowej”, składającej się z ekspertów i działającej ponad politycznymi podziałami. Kosiniak-Kamysz odniosła się także do kwestii plastiku. Oceniła, że “patologią naszych czasów” jest jego powszechne użycie”- oświadczyła.

źródło: iar/pap/interia/polsatnews

Loading...