HomePolonia‘Jesteśmy tutaj. Tak krótko – tak długo’. Polskie kobiety w obiektywie.

‘Jesteśmy tutaj. Tak krótko – tak długo’. Polskie kobiety w obiektywie.

WYSTAWA FOTOGRAFICZNA
‘Jesteśmy tutaj. Tak krótko – tak długo’. Polskie kobiety w obiektywie.
Obraz życia polskich imigrantów związany z ich nowym domem – Hagą
na podstawie rodzinnych fotografii.

17 – 30 sierpnia 2019
Atrium Den Haag, Stadhuis, Spui 70, 2511 BT Den Haag.

Wystawa zdjęć ‘Jesteśmy tutaj. Tak krótko – tak długo’ jest inicjatywą polskich wolontariuszek z Centrum Polskich Kobiet w Segbroek POLKA (mieszczącym się w dzielnicowym centrum Regenvalk przy Regentesseplein) we współpracy z fundacją Pegazik.
Pomysłodawczynią wystawy jest Patrycja Pyzalska, jedna z wielu Polek mieszkających w tej okolicy, dla której, podobnie jak dla centrum POLKA i fundacji PEGAZIK, ważnym tematem jest promowanie integracji polskich migrantów z lokalną społecznością i stymulowanie spójności społecznej w miejscu, w którym mieszkamy.

Od czasu rozszerzenia Unii Europejskiej w 2004 r. w Hadze odnotowano gwałtowny wzrost liczby imigrantów zarobkowych z Europy Środkowej i Wschodniej, a zwłaszcza z Polski. Dzięki tej wystawie chcemy dać odczuć polskim mieszkańcom naszego miasta, że jesteśmy również częścią lokalnej społeczności i czy tego świadomi, czy nie, stopniowo także się z nią integrujemy.

Z drugiej strony, chcemy nadać nam, Polakom tu mieszkającym, ‘ludzką twarz’ i pokazać, że my także jesteśmy częścią lokalnej haskiej społeczności, ludźmi mającymi własne marzenia i problemy, i tak, jak inni mieszkańcy naszego miasta, staramy się budować tutaj swoje własne życie.

Nasza wystawa ma być zachętą do lepszego wzajemnego poznania się, pobudzenia ciekawości i otwartości wobec siebie oraz zaproszenia do wspólnej rozmowy. Jest kolekcją zdjęć zrobionych przez polskich mieszkańców Hagi gdzieś na terenie naszego miasta i przedstawia życie “zwykłych ludzi” i ich historii związanych z tym miejscem. Jest to zbiór pozytywnych opowieści, uchwyconych w obiektywie fotograficznym momentów radości, szczęścia, które pokazują, że to miasto, które wybraliśmy na swój nowy dom “coś z nami robi”, i że nasz wybór, aby tu zamieszkać nie był wyborem przypadkowym.
Życzymy przyjemnych doznań!
POLKA – Centrum Polskich Kobiet w Segbroek

Koncept i aranżacja: Patrycja Pyzalska
Koordynacja projektu i redakcja tekstów w jęz. polskim: Anna Kowalska
Redakcja tekstów w jęz. holenderskim: Erwin de Maar
Instalacja wystawy: Gerard Robbemont
Z podziękowaniami dla fundacji Fonds1818, Pegazik i Vóór Welzijn oraz władz dzielnicy Segbroek gminy Haga.

O POLCE:
POLKA to Centrum Polskich Kobiet powstałe w październiku 2018r. z inicjatywy Polek mieszkających w Hadze we współpracy z władzami dzielnicy Segbroek. POLKĘ tworzy grupa wolontariuszek, które chcą sobie wzajemnie pomagać, wspierać się i dzielić się doświadczeniami. A wszystko po to, by polskim kobietom żyło się w Holandii lepiej i łatwiej, żeby jak najszybciej mogły poczuć się tu jak w domu, by spełniały się zarówno na polu zawodowym, jak i prywatnym.
Można przyjść do nas po informacje, inspiracje, można podszkolić język, wysłuchać ciekawego wykładu lub po prostu miło spędzić czas w gronie innych, ciekawych kobiet.
Serdecznie zapraszamy do Wijkcentrum Regenvalk przy Regentesseplein 148 (róg Weimarstraat) w Hadze w każdy piątek w godz. od 19.00 do 22.00. Można nas znaleźć także na:
POLKA – Centrum voor Poolse Vrouwen in Segbroek

Loading...