65 views 4 min

0

Komentarzy

Jest uzasadnienie wyroku Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji

- Styczeń 27, 2021

Trybunał Konstytucyjny opublikował uzasadnienie wyroku w sprawie aborcji. Chodzi o decyzję z 22 października ubiegłego roku. Sędziowie TK orzekli wtedy, że przepis tzw. ustawy antyaborcyjnej z 1993 r., który zezwalał na aborcję w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu, jest niezgodny z konstytucją.

 

Wyrok TK ws. aborcji. Opublikowano uzasadnienie

 

22 października ub.r. TK – po rozpatrzeniu wniosku grupy 119 posłów PiS, PSL-Kukiz’15 oraz Konfederacji – orzekł, że przepis tzw. ustawy antyaborcyjnej z 1993 r. zezwalający na aborcję w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niekonstytucyjny. Decyzja TK wywołała w Polsce falę protestów w całym kraju.

Trybunał Konstytucyjny opublikował 27 stycznia – uzasadnienie pisemne wyroku z 22 października ub.r., w którym orzekł o niekonstytucyjności przepisu dopuszczającego aborcję w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu. Dokument liczy 153 strony. Jego publikacja otwiera drogę do wejścia wyroku w życie.

Trybunał Konstytucyjny publikuje uzasadnienie swojej decyzji. Czytamy w nim, że: “Trybunał Konstytucyjny ponownie stwierdził, że człowiek od momentu poczęcia ma prawo do życia. Stwierdził także, że każde życie ludzkie ma taką samą wartość; nie ma lepszych i gorszych istot ludzkich, każdy człowiek ma jednakowe prawo do życia. Taką samą wartość ma życie człowieka przed narodzeniem, życie człowieka młodego i pełnego sił oraz życie człowieka starszego. Na tym fundamencie cywilizacji ludzkiej opiera się polski system prawny. Przerwanie ciąży jednocześnie wiąże się z pozbawieniem dziecka jego życia. Przesłanka eugeniczna zabijania dzieci nienarodzonych jest z tym fundamentem sprzeczna. Niezgodny z Konstytucją jest art. 4 ust. 1 pkt 2 ustawy o planowaniu rodziny”.

“Trybunał Konstytucyjny w uzasadnieniu swojej decyzji powołuje się na art. 38: “Rzeczpospolita Polska zapewnia każdemu człowiekowi prawną ochronę życia” oraz art. 30 “Przyrodzona i niezbywalna godność człowieka stanowi źródło wolności i praw człowieka i obywatela. Jest ona nienaruszalna, a jej poszanowanie i ochrona jest obowiązkiem władz publicznych”.

Zgodnie z oświadczeniem, wydanym przez rząd, uzasadnienie po ogłoszeniu przez Trybunał ma być opublikowane w Monitorze Polskim i tego samego dnia w Dzienniku ustaw ma być opublikowany sam wyrok.

Po wyroku TK przerwanie ciąży może być tylko dokonane gdy:

  • ciąża stanowi zagrożenie dla życia lub zdrowia kobiety ciężarnej (art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy),
  • duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu wiąże się z zagrożeniem dla życia i zdrowia matki,
  • zachodzi uzasadnione podejrzenie, że ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego (4 ust. 1pkt 3):
    – ciąża jest wynikiem gwałtu,
    – ciąża jest wynikiem kazirodztwa,
    – ciąża jest wynikiem pedofilii.

 

Źródło: pap/iar/TK/polsatnews
Foto Adrian Grycuk

Zostaw komentarz