HomeReportażZwiastunyJest stanowisko państw UE ws. wyborów na Białorusi.

Jest stanowisko państw UE ws. wyborów na Białorusi.

Szef Rady Charles Michel poinformował, że Unia Europejska nie uznaje wyników wyborów prezydenckich na Białorusi. Unijni przywódcy 3 godziny dyskutowali podczas wideokonferencji na temat sytuacji zza wschodnią granicą Wspólnoty. O pilną naradę w tej sprawie zabiegał premier Mateusz Morawiecki.
Szczyt UE dotyczący sytuacji na Białorusi

Na Białorusi codziennie organizowane są wielotysięczne demonstracje obywateli protestujących przeciwko sfałszowaniu wyników wyborów prezydenckich z 9 sierpnia i domagających się ustąpienia prezydenta Białorusi Aleksandra Łukaszenki. – Wybory nie były ani wolne, ani uczciwe, nie uznajemy wyników tych wyborów – powiedział przewodniczący Rady Europejskiej.

Belg wezwał władze Białorusi do zaprzestania przemocy wobec protestujących, podkreślając, że sytuacja w tym kraju budzi coraz większe zaniepokojenie. “UE wyraża solidarność z Białorusinami, nie akceptujemy bezkarności” – zaznaczył.

Zapowiedział, że UE wkrótce wprowadzi sankcje wobec osób, odpowiedzialnych za przemoc, represje i fałszerstwa wyborcze.

Środki na wsparcie

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zapowiedziała w środę, że UE przeznaczy 53 mln euro, aby wesprzeć organizacje pozarządowe, represjonowanych i obywateli Białorusi.

Jak zaznaczyła, 2 mln euro zostanie przeznaczone, aby wspomóc osoby poddawane represjom po wyborach z 9 sierpnia, a 1 mln euro Unia przeznaczy na wsparcie organizacji pozarządowych. z kolei 50 mln euro ma być przekazanych przez UE, aby pomóc Białorusi w walce z koronawirusem.

IAR/PAP/ho

Zdjęcie: PAP/EPA/OLIVIER HOSLET / POOL

Źródło: Polskie Radio dla Zagranicz

 

Loading...