HomeEuropaHolandia dodatkowe środki zwalczania koronawirusa

Holandia dodatkowe środki zwalczania koronawirusa

W poniedziałek 23 marca rząd przyjął dodatkowe środki w związku z koronawirusem.

Premier Mark Rutte oraz ministrowie De Jonge, Grapperhaus i Van Rijn przedstawili dodatkowe środki zwalczania koronawirusa (podjęte w konsultacji z RIVM) w poniedziałek 23 marca 2020 r. podczas konferencji prasowej.

Zaktualizowane i nowe zalecenia:
• Przebywajcie Państwo w domu tak dużo, jak to możliwe. Wychodźcie na zewnątrz jedynie do pracy (jeśli nie możecie pracować zdalnie), na zakupy, lub by pomóc innym. Możecie “zaczerpnąć świeżego powietrza”, ale nie róbcie tego w grupie. Zawsze zachowujcie odpowiednią odległość od innych osób (przynajmniej 1.5 metra) i unikajcie społecznych interakcji oraz skupisk ludzkich. Te same zasady obowiązują w domu: maksymalnie 3 osoby mogą przyjść w odwiedziny, zachowując odpowiednią odległość.
• Jeśli macie Państwo kaszel, kaszel i/lub przeziębienie, to należy pozostać w domu. Jeśli dodatkowo macie gorączkę, obowiązek pozostania w domu obowiązuje całą rodzinę. Zasady te nie mają zastosowania do osób wykonujących kluczowe zawody, o ile same nie są chore.
• Wszelkie zgromadzenia są zabronione do 1 czerwca (a nie 1 kwietnia), nawet mniejsze niż obejmujące 100 osób. Wyjątkiem są pogrzeby i śluby, w sprawie których dodatkowe informacje zostaną przedstawione w terminie późniejszym.
• Sklepy i transport publiczny muszą zostać dostosowane w taki sposób, by korzystające z nich osoby zachowywały właściwą odległość od siebie, na przykład poprzez wprowadzenie odpowiedniego systemu wejść/wyjść.
• Do 6 kwietnia salony fryzjerskie, kosmetyczne i inne tego typu zakłady, wymagające bliskiego kontaktu z klientem, muszą zostać zamknięte. Fizjoterapeuci powinni pracować jak najczęściej za pomocą wideokonferencji.
• Kasyna objęte są tymi samymi regulacjami co bary, kawiarnie i restauracje i zostaną zamknięte 24 marca 2020 r.
• W miejscach publicznych, jak np. parki, muszą zostać podjęte środki gwarantujące zachowanie między ludźmi odległości min. 1,5 m. Jeśli nie będzie to możliwe, władze lokalne mogą podjąć decyzję o ich zamknięciu.
• Burmistrzowie wskażą obszary, na których zabronione są zgromadzenia większej liczby osób, np. parki, plaże czy popularne tereny miejskie. Poruszanie się w grupach min. 3-osobowych, bez zachowania odległości min. 1,5 m., będzie podlegało karze. Nie dotyczy to członków wspólnego gospodarstwa domowego, takich jak rodziny. Powyższe regulacje nie dotyczą targowisk ze względu na ich istotną rolę w łańcuchu dostaw w wielu miejscach kraju. Tym niemniej władze miejskie wraz z właścicielami targowisk muszą dopilnować, by dało się na nich zastosować zasadę utrzymania minimalnej dopuszczalnej odległości między klientami.
• Aby wzmocnić przestrzeganie istniejących reguł burmistrzowie otrzymają większe uprawnienia, by działać szybko i skutecznie za pomocą rozporządzeń. Zostaną wprowadzone grzywny za łamanie ich postanowień.
• Poprzednio wprowadzone zasady pozostają w mocy. Proszę na bieżąco sprawdzać stronę rządową z najnowszymi informacjami nt. zapobiegania pandemii.
• Powyższe regulacje są zgodne z holenderskim podejściem epidemii koronawirusa, które zakłada zapobieganie przeładowaniu placówek służby zdrowia i wsparcie osób najbardziej narażonych. Są oparte na radach ekspertów, którzy obradują wraz z członkami Zespołu Zarządzania Kryzysowego pod przewodnictwem Jaapa van Dissel, Dyrektora Ośrodka Kontroli Chorób Zakaźnych w RIVM.

Źródło: https://www.rijksoverheid.nl/…/aangescherpte-maatregelen-om…

Ambasada RP w Hadze

Loading...