HomeBiznesGUS: inflacja 3,3 procent. Drożeje żywność i usługi

GUS: inflacja 3,3 procent. Drożeje żywność i usługi

Inflacja w czerwcu wyniosła 3,3 proc. w ujęciu rocznym – podał Główny Urząd Statystyczny. Notuje się wyraźny wzrost cen usług, któremu towarzyszyła coraz droższa żywność.

GUS potwierdził czerwcową inflację, która według danych wyniosła 0,7 proc. mdm i 3,3 wynosi procent. Ekonomiści prognozują, że wysoka – przekraczająca 3 proc. inflacja cenowa – utrzyma się w Polsce przez większość 2020 roku. Ankietowane przez NBP ośrodki analityczne spodziewają się, że średnioroczna inflacja CPI w 2020 r. wyniesie w Polsce 3,3 proc., zaś w 2021 r. obniży się do 2,3 proc.

Z komunikatu Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w czerwcu 2020 ceny towarów i usług konsumpcyjnych były o 3,3 proc. wyższe niż rok wcześniej. Ceny usług wzrosły o 7,4 proc., a towarów 1,8 proc, natomiast żywność i napoje bezalkoholowe o 5,7 proc., a wyroby alkoholowe i tytoniowe o 4,6 proc. 9 proc.

Zanotowano też wzrost cen pieczywa sięgający 9 proc. O 10,4 proc. podrożały wędliny, a owoce – o 27,7 proc. Przestały natomiast rosnąć ceny warzyw. Równie mocno, bo o 7,5 proc., wzrosły także koszty związane z użytkowaniem mieszkań i nośnikami energii.

Ceny usług lekarskich zwiększyły się o 9 proc., a stomatologicznych aż o 14,7 proc. Usługi turystki krajowej zdrożały o 8,4 proc. O 12,8 proc. więcej niż rok wcześniej trzeba było płacić w czerwcu u fryzjerów i kosmetyczek.

Zdanych GUS wynika też, że o 11,4 proc. podrożały usługi związane z opieką społeczną. Aż o 39,3 proc. w górę poszły koszty usług świadczonych przez banki i instytucje finansowe. Wyjątkową pozycją jest wzrost opłat za wywóz śmieci – wyniósł aż 54 proc, energia elektryczna podrożała o 11,7 proc.

Według GUS odzież i obuwie spadło (o 3,2 proc. rdr).

Źródło: iar/GUS/polsatnews

AS

Loading...