HomeReportażZwiastunyGranice otwarte dla pracowników i uczniów od 4 maja

Granice otwarte dla pracowników i uczniów od 4 maja

Zgodnie z projektem rozporządzenia Ministra Zdrowia od 4 maja zostanie przywrócony tzw. mały ruch graniczny, bez obowiązku odbywania 14-dniowej kwarantanny w Polsce. Od 4 maja będą już otwarte granice dla osób, które pracują lub uczą się w Niemczech, Czechach, Słowacji. Nie dotyczy to pracowników ochrony zdrowia oraz służb socjalnych.

 

– Mam bardzo dobre informacje dla wszystkich pracowników i uczniów, którzy pracują lub uczą się u naszych sąsiadów, czyli w Niemczech, na Litwie, na Słowacji i w Republice Czeskiej. Będą mogli wrócić do pracy i nauki. Nie będą musieli przechodzić obowiązkowej, 14-dniowej kwarantanny – napisał na Twitterze Mateusz Morawiecki.

Rząd chce otwiera granice dla pracowników przygranicznych. Oznacza to, że osoby, które dojeżdżają do pracy w innym kraju, nie będę musiały odbywać kwarantanny przy każdym przekroczeniu granicy.

Obowiązek przeprowadzenia kwarantanny i poddania się testom nie stosuje się w przypadku przekraczania granicy:

1) w ramach wykonywania czynności zawodowych, służbowych lub zarobkowych w Rzeczypospolitej Polskiej lub w państwie sąsiadującym przez osoby wykonujące te czynności w tych państwach;

2) przez uczniów i studentów pobierających naukę w Rzeczypospolitej Polskiej lub w państwie sąsiadującym.

Osoby które przekraczają granicę, aby dojechać do pracy, szkoły – muszą przedstawić Straży Granicznej dokument potwierdzający, że pracują i uczą się w państwie sąsiadującym.

 

źródło: iar/pap/strazgraniczna

Loading...