HomePolskaCała Polska w żółtej strefie. Obowiązkowe maseczki w otwartej przestrzeni

Cała Polska w żółtej strefie. Obowiązkowe maseczki w otwartej przestrzeni

Ministerstwo Zdrowia nakazało objęcie całej Polski nakazem zasłaniania nosa i ust także w przestrzeniach otwartych, aby zmniejszyć ryzyko zakażenia koronawirusem. Obowiązek stosowania tego środka ochrony osobistej wchodzi od północy.

W Dzienniku Ustaw zostało opublikowane rozporządzenie Rady Ministrów, w myśl którego od 10 października cały obszar Polski, z wyjątkiem powiatów, które znajdą się w obszarze czerwonym, znajdzie się w obszarze żółtym. Chodzi o rozporządzenie Rady Ministrów z 9 października 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.

Obowiązkowe maseczki

“W myśl projektowanego rozporządzenia cały obszar Rzeczypospolitej Polskiej, z wyjątkiem powiatów, które znajdą się w obszarze czerwonym, znajdzie się w obszarze żółtym” – napisano w uzasadnieniu do projektu rozporządzenia.

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska przekazał, że „jeśli maski będą prawidłowo noszone, “spodziewane efekty wprowadzenia tego wymogu będą widoczne nie od razu, ale dopiero za około 7 do 10, a nawet kilkunastu dni. Jest też bardzo ważne, abyśmy prawidłowo używali maseczki, to znaczy nosili ją nie na brodzie, nie na czole, nie tylko na ustach”. Waldemar Kraska podkreślił, że powinniśmy zasłaniać maseczką usta i nos, bo, jak przypominał, “jest to bardzo ważne, jeżeli chodzi o transmisję tego wirusa”.

Maseczki

  • strefa żółta– wszędzie maski w przestrzeni publicznej, zwolnione z tego obowiązku są jedynie osoby, które posiadają zaświadczenie lekarskie lub dokument, który potwierdza niepełnosprawność.
  • strefa czerwona- wszędzie maski w przestrzeni publicznej, zwolnione z tego obowiązku są jedynie osoby, które posiadają zaświadczenie lekarskie lub dokument, który potwierdza niepełnosprawność.
  • nie ma obowiązku zakrywania ust i nosana terenie lasów, parku, zieleńca, ogrodu botanicznego, ogrodu zabytkowego rodzinnego ogródka działkowego, plaży, a także dla osoby uprawiającej sport.

 

Wiceszef resortu zdrowia dodał, że ponieważ “zalecenia i prośby o respektowanie zasad bezpieczeństwa sanitarnego nie skutkowały, teraz za niestosowanie się do nakazu noszenia maseczki będzie groził mandat w wysokości do 500 złotych”. Dodał, że “tyle może kosztować deklarowana niewiara w koronawirusa”.

W przypadku wątpliwościach dotyczących swojego zdrowia koniecznie zgłaszać się do lekarza POZ. – Po tylu miesiącach walki z koronawirusem lekarze traktują wszystkich pacjentów jako potencjalnie zakażonych, ale są gotowi do leczenia, nie tylko przez teleporadę, lecz również podczas spotkania osobistego – powiedział Waldemar Kraska.

Apel do seniorów: nie wychodźcie z domu

Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg zwróciła się do seniorów z prośbą o niewychodzenie z domu, gdy nie jest to konieczne. – Instytucje, a także osoby bliskie zadbają o to, abyście państwo mieli dostarczone do domu to, co jest potrzebne – zapewniła.

– Jesteście nam wyjątkowo bliscy. Chcemy przede wszystkim zadbać o państwa zdrowie i życie, dlatego dzisiaj jest tak ważne, abyście państwo, jeżeli nie ma takowej potrzeby, pozostali w domu. Instytucje, a także osoby bliskie, zadbają o to, abyście państwo mieli dostarczone do domu to, co jest potrzebne – zaznaczyła Marlena Maląg.

Dodała, że “jeżeli jest potrzeba wyjścia, to zadbajmy o realizację wytycznych Ministerstwa Zdrowia, głównego inspektora sanitarnego, a więc nośmy maseczki, rękawiczki, zachowajmy odpowiedni dystans, abyśmy przede wszystkim w zdrowiu mogli spędzić tę jesień 2020 r. i abyście państwo w zdrowiu mogli spędzić swoje życie z uśmiechem na twarzy”.

 

Źródło: pap/iar

AS

Foto: MZ

Loading...