HomeBiznesBudowa elektrowni atomowej. Umowa z USA podpisana

Budowa elektrowni atomowej. Umowa z USA podpisana

Polska podpisała ze Stanami Zjednoczonymi umowę o współpracy w zakresie energetyki jądrowej. Chodzi o międzyrządowy dokument o współpracy w zakresie rozwoju programu cywilnej energetyki jądrowej w Polsce, który w poniedziałek podpisał amerykański sekretarz do spraw energii, Dan Brouillette.

Pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski – podpisał strategiczną umowę o polsko-amerykańskiej współpracy w celu rozwoju polskiego programu energetyki jądrowej. – Umowa o współpracy między rządami Polski i USA w celu rozwoju Programu Polskiej Energetyki Jądrowej oraz cywilnego przemysłu jądrowego w Polsce nie przesądza o wyborze przez Polskę technologii i nie przesądza, kto będzie partnerem w projekcie jądrowym – poinformował Naimski.

Zgodnie z postanowieniami umowy, w ciągu 18 miesięcy Polska i USA przygotują wspólnie raport, który będzie stanowił podstawę dla polskiego rządu do decyzji o ostatecznym wyborze partnera do realizacji programu polskiej energetyki jądrowej.

Strona polska będzie się starała wybrać technologię i partnera “pod koniec 2021 r.”.  Budowa miałaby ruszyć w 2026 roku, a pierwszy reaktor – w 2033 roku. Budowa drugiej elektrowni miałaby się rozpocząć w 2032 roku, a uruchomienia pierwszego jej bloku nastąpiłoby w 2039 roku.

 

Źródło: pap/iar

AS

Obraz Markus Distelrath z Pixabay

 

Loading...