HomePolska4. etap odmrażania gospodarki. Nowe zasady m.in. znoszenie obowiązku noszenia maseczek

4. etap odmrażania gospodarki. Nowe zasady m.in. znoszenie obowiązku noszenia maseczek

4. etap odmrażania gospodarki. Nowe zasady m.in. częściowe znoszenie maseczek

Odmrażanie gospodarki przyspiesza. Rząd ogłosił 4. etap luzowania obostrzeń związanych z epidemią koronawirusa. Do pracy wrócić mogą m.in. salony fitness i kina. Warunki, na których będą mogły działać, znacząco różnią się jednak od tych sprzed wybuchu epidemii koronawirusa. Od 30 maja zniesienie będzie też obowiązku noszenia maseczek czy zasłaniania ust i nosa – ale tylko pod warunkiem, że w przestrzeni publicznej będzie możliwe zachowanie dystansu 2 metrów. Maseczki dalej będą obowiązkowe w sklepach, kościołach, kinach czy środkach komunikacji publicznej.

Nowe zasady zasłaniania nosa i ust

Od 30 maja nie musimy zasłaniać nosa i ust w otwartej przestrzeni – ale tylko pod warunkiem, że możemy zachować 2 metry odstępu od innych. Ale maseczki będą konieczne w przestrzeniach zamkniętych, m.in. w sklepach, kościołach, autobusach czy tramwajach.

Jeśli w przestrzeni otwartej masz możliwość zachowania 2 metrów odległości od innych, nie musisz zasłaniać ust i nosa. Możesz więc spacerować, jeździć rowerem, chodzić po ulicy, parku, plaży czy parkingu bez maseczki – ale tylko wtedy, gdy zachowasz odpowiedni dystans społeczny. Jeśli nie jesteś w stanie na świeżym powietrzu utrzymać 2-metrowego dystansu od innych – na przykład na zatłoczonym chodniku – wówczas musisz zasłonić usta i nos. Chodzi o wspólne bezpieczeństwo.

Pamiętajmy – jeśli nie jesteśmy w stanie na świeżym powietrzu utrzymać 2-metrowego dystansu od innych – na przykład na zatłoczonym chodniku – wówczas musimy zasłonić usta i nos. Chodzi o nasze wspólne bezpieczeństwo

Istnieją miejsca, w których obowiązkowo należy zasłaniać usta i nos. Są to

  • autobusy i tramwaje,
  • sklepy,
  • kina i teatry,
  • salony masażu i tatuażu,
  • kościoły,
  • urzędy (jeśli idziesz załatwić jakąś sprawę do urzędu).

Z obowiązku utrzymania 2-metrowego dystansu społecznego wyłączeni są rodzice z dziećmi wymagającymi opieki (do 13. roku życia), osoby wspólnie mieszkające, osoby niepełnosprawne, osoby, które zasłaniają usta i nos.

Wyjątki, gdzie nie trzeba zakrywać ust i nosa

  • W pracy – jeżeli pracodawca zapewni odpowiednie odległości między stanowiskami i spełni wymogi sanitarne.
  • W restauracji lub barze – gdy zajmiesz miejsce przy stole.

Zniesiony limit osób w sklepach, na targu, restauracjach, kościołach,

Od 30 maja znosimy jest limity osób w branży handlowej i gastronomicznej. Do tej pory w sklepie, restauracji, na targu, w punkcie usługowym czy na poczcie na 1 osobę musiała przypadać określona powierzchnia lub liczba okienek. Od 30 maja ta zasada przestaje obowiązywać.

W punktach gastronomicznych nadal musi być zachowana odpowiednia odległość między stolikami. A klienci zanim usiądą do stolika, muszą mieć założone maseczki. Obowiązują również nadal wszystkie wytyczne sanitarne – m.in. dezynfekcja rąk i stolików.

W sklepie, na targu i na poczcie nadal istnieje obowiązek zasłaniania nosa i ust. A w sklepie także obowiązkowa dezynfekcja rąk lub noszenie rękawiczek.

Od 30 maja będziemy mogli korzystać z siłowni na świeżym powietrzu, placów zabaw, a także z małej infrastruktury leśnej. Możliwa będzie także organizacja targów, wystaw i kongresów. A także prace wznawiają sauny, solaria, salony masażu i tatuażu.

Dopuszczona możliwość zgromadzeń

Od 30 maja zniesienie obostrzeń obejmie również kościoły i inne miejsca sprawowania kultu religijnego. Podobnie z uroczystościami pogrzebowymi – nie będzie obowiązywał dotychczasowy limit 50 osób. W kościołach i świątyniach wierni muszą jednak zasłaniać usta i nos.

Zgromadzenia, koncerty na powietrzu

Od 30 maja w przestrzeniach otwartych dozwolona jest organizacja zgromadzeń, a także koncertów plenerowych, w których bierze udział do 150 osób. Uczestnicy muszą jednak zasłaniać usta i nos lub zachować 2-metrowy dystans społeczny.

Wesela i inne uroczystości rodzinne

Od 6 czerwca będzie możliwa również organizacja wesel i uroczystości rodzinnych, w których bierze udział do 150 osób. Weselnicy nie muszą nosić maseczek.

Kultura, sport

Od 6 czerwca działalność mogą wznowić w określonych warunkach sanitarnych:

  • kina, teatry, opery, balet,
  • baseny, siłownie, kluby fitness, sale zabaw i parki rozrywki

 

Źródło: iar/pap//www.gov.pl/

Loading...