HomeReportażZwiastuny13 czerwca otwarte granice dla państwa UE

13 czerwca otwarte granice dla państwa UE

Wedle zapewnień szefa rządu – 13 czerwca Polska otworzy granice dla państw członkowskich Unii Europejskiej. A od 16 czerwca zostaną uruchomione loty pasażerskie wewnątrz wspólnoty. 

Z powodu pandemii Polska zamknęła granice dla cudzoziemców 15 marca. – Od 13 czerwca granice Polski ponownie będą otwarte. Na razie tylko dla państw Unii Europejskiej.  Od 16 czerwca będą możliwe loty międzynarodowe, choć przewoźnicy do tych decyzji muszą się dostosować i będą potrzebowali pewnie tydzień, dwa, czy trzy na przygotowanie siatki połączeń – powiedział premier Mateusz Morawiecki

Polska poinformowała też Komisję Europejską, że od 13 czerwca, znosi kontrole i ograniczenia w przekraczaniu granic wewnętrznych UE. Ograniczamy decyzję dot. granic na razie do państw UE. Potrzebne są jak najszybciej kontakty z krajami Unii Europejskiej – żeby powróciły do poprzedniego stanu – oświadczył szef rządu. Oznacza to w praktyce, że Polacy będą mogli znów podróżować do krajów UE, a obywatele tych krajów odwiedzać Polskę.

– W niektórych krajach świata, zwłaszcza Ameryka Łacińska, ale też Północna cały czas jeszcze są duże poziomy zachorowań, ale też duże poziomy zgonów. Widać, że ta pandemia tam zachowuje się w sposób jeszcze bardzo niepokojący. Dlatego na razie ograniczamy tę decyzję do krajów Unii Europejskiej. To dla nas najważniejsze – powiedział Morawiecki.

– Jesteśmy w ważnym momencie walki z koronawirusem.(…) Nie wiadomo, co będzie za miesiąc, dwa czy trzy. Ale dziś można powiedzieć, że zarządzamy ryzykiem we właściwy sposób – podkreślił Mateusz Morawiecki.

Źródło: pap/iar

Loading...