66 views 5 min

0

Komentarzy

Dni polskiego jazzu 2017 w Unterfahrt – Maciej Obara Quartet

- Listopad 21, 2017

Dni polskiego jazzu 2017 w Unterfahrt – Maciej Obara Quartet
Znakomity saksofonista będzie kolejnym gościem Konsulatu Generalnego i słynnego monachijskiego klubu! 21 listopada o godz. 21:00, Einsteinstraße 42.

Maciej Obara – polski saksofonista, kompozytor, improwizator charakteryzujący się rozpoznawalną frazą i silnym brzmieniem. Artysta, który od początku kariery konsekwentnie rozwija swój własny język muzyczny. Choć współpracował z wieloma artystami z Japonii, USA i Europy, to od lat jego priorytetowym projektem jest autorski kwartet, w skład którego wchodzą: pianista Dominik Wania, kontrabasista Ole Morten Vagan oraz perkusista Gard Nilssen. Formacja reprezentuje wąską grupę europejskich muzyków, którzy świadomie i bezkompromisowo omijają muzyczne dosłowności, kreując swój własny styl.
Najnowsza płyta zespołu, której premiera będzie miała miejsce jesienią tego roku, zarejestrowana została dla prestiżowej monachijskiej wytwórni ECM. „Unloved” jest dziewiątym autorskim albumem w dyskografii Macieja Obary. Opublikowane nagrania jak i koncerty grane na scenach najważniejszych światowych festiwali jazzowych zbudowały zasłużoną i niepodrabialną markę Macieja Obary.
Już na studiach Obara zakłada autorskie trio, z udziałem Macieja Garbowskiego oraz Krzysztofa Gradziuka, z którymi koncertuje, wygrywa konkursy dla młodych zespołów oraz wydaje dwa albumy („Message from Ohayo”, „I can do it”). Mocny debiut przynosi pierwsze pochlebne recenzje w polskiej branży muzycznej.
W 2008 roku saksofonista otrzymuje zaproszenie do współpracy od legendy europejskiego jazzu – Tomasza Stańki. Razem koncertują w projekcie „New Balladyna Quartet” oraz nagrywają muzykę do spektaklu „Terminal 7”. W zespole Stańki Maciej Obara poznaje muzyczną bratnią duszę – wybitnego pianistę – Dominika Wanię. Przyjaźń istotnie wpływa na dalszą drogę muzyczną obu artystów.
Początkowo inspiracje saksofonisty kierują jego uwagę ku współczesnemu jazzowi ze wschodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych. W konsekwencji Obara zaprasza na trasę koncertową Antoine’a Rooneya, a następnie udaje się do Nowego Jorku by zarejestrować nowy materiał wraz z muzykami związanymi ze środowiskiem artystyczno-pedagogicznym SIM. Efektem tego wyjazdu są dwie kolejne płyty dla wydawnictwa Ars Cameralis z Katowic, które ukazały się na polskim rynku fonograficznym. Pierwsza to rejestracja sesji z udziałem saksofonisty w towarzystwie Nasheeta Waitsa, Ralpha Alessiego oraz Marka Eliasa, kolejna to owoc spotkania z Harveyem Sorgenem i Johnem Lindbergiem.
Po nowojorskich doświadczeniach Obara poszerza swój polski skład. Zaprasza do współpracy Dominika Wanię tworząc kwartet z którym wydaje piątą autorską płytę „Equilibrium”. Album ten otwiera nowy etap w twórczości artysty oparty na zdecydowanie bardziej tonalnej koncepcji oraz rozbudowanych kompozycjach. Album spotyka się z bardzo dobrym odbiorem wśród słuchaczy. Obara staje się rozpoznawalnym muzykiem na krajowym rynku.
W 2012 roku zostaje wytypowany do grona 10 muzyków ze Starego Kontynentu biorących udział w projekcie „Take Five Europe”. Projekt z wielu względów można nazwać punktem zwrotnym w karierze Obary. Przyniósł on nie tylko koncerty na najistotniejszych jazzowych festiwalach Europy (m.in. London Jazz Festival, North Sea Jazz Festival, czy Molde International Jazz Festival, Jazztopad), ale przede wszystkim przyczynił się do nawiązania stałej współpracy Macieja Obary z norweskimi muzykami – kontrabasistą Ole Morten Vaganem i perkusistą Gardem Nilssenem. Po zakończeniu „Take Five Europe” Obara zakłada międzynarodowy kwartet, w którego skład wchodzą wspomniani norwescy muzycy oraz Dominik Wania. Właśnie ten projekt okaże się długoletnim priorytetem artysty. Nowe brzmienie oraz płynące z niego możliwości stały się główną inspiracją Obary. W kolejnych latach kwartet koncertuje w prestiżowych salach najciekawszych festiwali na świecie. W tym czasie dla polskiej wytwórni ForTune wydaje trzy albumy („Live at Manggha”, „Komeda”, „Live in Minsk Mazowiecki”).
Na początku 2017 roku Maciej Obara otrzymuje zaproszenie do sesji nagraniowej od Manfreda Eichera. Album „Unloved” nagrany w Rainbow Studio w Oslo ukaże się jesienią 2017 r. w katalogu ECM. (ze strony: http://maciejobara.com/o-mnie/ )

Info o koncercie: http://www.unterfahrt.de/index.php?language=de&action=concert&gigid=6067
TAGI: DNI POLSKIEGO JAZZU 2017 W UNTERFAHRT – MACIEJ OBA
Źródło: Konsulat RP w Monachium

Telewizja Polska
Telewizja Polonijna

Zostaw komentarz